Τετάρτη 11 Ιουνίου 2008

ΗΤΤΑ ΣΟΚ ΜΕ 2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΠΌ ΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Πλήρωσε το πεντάλεπτο μπλακ άουτ

Το χειρότερο δυνατόν ξεκίνημα πραγματοποίησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γνωρίζοντας την Τρίτη οδυνηρή ήττα με 2-0 από την Σουηδία. Οι διεθνείς μας που είχαν παραταχθεί από τον Ότο Ρεχάγκελ με καθαρά αμυντικούς

προσανατολισμούς ψάχνοντας πρωτίστως τον βαθμό της ισοπαλίας από την συγκεκριμένη αναμέτρηση έφυγαν τελικά με σκυμμένο το κεφάλι από τον αγωνιστικό χώρο του «Βαλς Σίζενχαϊμ» και πλέον είναι υποχρεωμένοι στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια του ομίλου με Ισπανία και Ρωσία να υπερβάλλουν εαυτούς ώστε να φθάσουν στα επιθυμητά αποτελέσματα που θα τους δώσουν την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Το παιχνίδι απέκτησε με το… καλημέρα πολύ γρήγορο τέμπο μιας και οι ποδοσφαισιστές της Σουηδίας μπήκαν πολύ δυνατά επιδιώκοντας να φθάσουν σε ένα γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε στην θέση του οδηγού και οι διεθνείς μας από την άλλη αναγκάστηκαν να τους ακολουθήσουν σε ρυθμό προκειμένου να αντεπεξέλθουν επιτυχώς στα ανασταλτικά κυρίως καθήκοντα τους. Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός, Ότο Ρεχάγκελ που είχε μελετήσει άριστα γι’ ακόμη μια φορά την τακτική των αντιπάλων μας παρέταξε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τρία σέντερ μπακ, τους Άντζα, Κυργιάκο και Δέλλα με τους δύο πρώτους να έχουν επιφορτισθεί το μαρκάρισμα των Λάρσον και Ιμπραίμοβιτς αντίστοιχα ενώ ο άσος της ΑΕΚ αγωνιζόταν σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο καλύπτοντας τα όποια κενά δημιουργούνταν. Το σύστημα της εθνικής μας ήταν 3-6-1 το οποίο μετατρεπόταν σε 3-4-3 όταν βρισκόμασταν στην επίθεση με τους Χαριστέα (δεξιά), Καραγκούνη (αριστερά) και Γκέκα στην κορυφή να συνθέτουν την επιθετική τριάδα. Στην μεσαία γραμμή οι Μπασινάς και Κατσουράνης αποτελούσαν τα δύο αμυντικά χαφ έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες από τα άκρα τους Σεϊταρίδη (δεξιά) και Τοροσίδη (αριστερά). Κάτω από τα δοκάρια ήταν φυσικά ο Αντώνης Νικοπολίδης ο οποίος κατάφερε με την βοήθεια και των υπόλοιπων διεθνών μας να κρατήσει αλώβητη την εστία του παρά την ασφυκτική πίεση που δεχθήκαμε στο ξεκίνημα αλλά και προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Επιθετικά η εθνική μας είναι γεγονός ότι δεν φάνηκε ιδιαίτερα κατά την διάρκεια του πρώτου 45λεπτου μιας και ήταν ολοφάνερο ότι οι διεθνείς μας ενδιαφέρονταν πρωτίστως για την διατήρηση του μηδέν στην άμυνα και μια – δύο αξιόλογες ευκαιρίες που δημιουργήσαμε προήλθαν από κάποια μακρινά σουτ. Οι αντίπαλοι μας εξάλλου ανταποκρίθηκαν επιτυχώς σε όλες τις εκτελέσεις φάουλ και κόρνερ που επιχείρησαν οι διεθνείς μας με αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να καταστούμε ιδιαιτέρως απειλητικοί για την εστία του Ίσακσον.
Στην επανάληψη τώρα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης με την είσοδο του Σαμαρά στο παιχνίδι ο οποίος πήρε την θέση του Γκέκα στην κορυφή της επίθεσης φθάνοντας μάλιστα στο 62’ και στο 65’ πολύ κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος, βρέθηκε αναπάντεχα στο «καναβάτσο» όταν από μια στιγμιαία αδράνεια της άμυνας έγινε κάτοχος της μπάλας ο Ίμπραίμοβιτς έξω από την περιοχή και με ένα άπιαστο σουτ νίκησε τον Νικοπολίδη κάνοντας στο 67’ το 1-0 για την Σουηδία. Σαν μην έφθανε αυτό δεχθήκαμε πέντε λεπτά αργότερα (72’) και το δεύτερο γκολ από τον Χάνσον (2-0) χάνοντας έτσι κάθε ουσιαστική ελπίδα να επιστρέψουμε στο παιχνίδι. Στην φάση του δεύτερου τέρματος των Σουηδών πάντως οφείλουμε να τονίσουμε ότι υπήρχε υποψία επιθετικού φάουλ που έκανε ο σκόρερ πάνω στον Κυργιάκο. Το 2-0 πάντως υπέρ των Σουηδών παρέμεινε μέχρι τέλους και οι διεθνείς μας είναι υποχρεωμένοι να δώσουν τον υπέρ πάντων αγώνα το ερχόμενο Σάββατο κόντρα στην Ισπανία ώστε να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τους βάλει εκ νέου σε τροχιά πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Κυργιάκος, Δέλλας (70΄ Αμανατίδης), Άντζας, Κατσουράνης, Μπασινάς, Καραγκούνης, Χαριστέας, Γκέκας (46΄ Σαμαράς).
ΣΟΥΗΔΙΑ (Λαρς Λάγκερμπακ): Ισακσον, Αλεξάντερσον (74΄ Στορ), Μ. Νίλσον, Μέλμπεργκ, Χάνσον, Ντ. Αντερσον, Λιούνγκμπεργκ, Βίλχεμσον (78΄ Ρόζενμπεργκ), Σβένσον, Λάρσον, Ιμπραϊμοβιτς (71΄ Ελμάντερ).

ΤΑ ΓΚΟΛ: 67΄ ΙΜΠΡΑΪΜΟΒΙΤΣ, 72΄ ΧΑΝΣΟΝ
ΔΟΚΑΡΙΑ: -
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 2΄ ΧΑΡΙΣΤΕΑΣ, 51΄ ΣΕΪΤΑΡΙΔΗΣ, 61΄ ΤΟΡΟΣΙΔΗΣ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΜΑΣΙΜΟ ΜΠΟΥΖΑΚΑ 6 (ΕΛΒΕΤΙΑ)
ΒΟΗΘΟΙ: ΜΑΤΙΑΣ ΑΡΝΕ 6 (ΕΛΒΕΤΙΑ) – ΣΤΕΦΑΝ ΚΟΥΧΑ 6 (ΕΛΒΕΤΙΑ)

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ Ο ΙΜΠΡΑΙΜΟΒΙΤΣ
Ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς απέδειξε κατά την διάρκεια της αναμέτρησης ότι δικαίως συγκαταλέγεται ανάμεσα στους κορυφαίους επιθετικούς του κόσμου καταφέρνοντας τη μία και μοναδική φορά που ξέφυγε από το ασφυκτικό μαρκάρισμα του Κυργιάκου να νικήσει τον Αντώνη Νικοπολίδη και να ανοίξει ουσιαστικά τον δρόμο στην Εθνική Σουηδίας ώστε να φθάσει στην τελική επικράτηση με 2-0. Ο στράικερ της Ίντερ που πήρε και το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη του χθεσινού παιχνιδιού φρόντισε να επιβεβαιώσει γι’ ακόμη μια φορά τον τίτλο του «killer» που του αποδίδουν οι αντίπαλοι τερματοφύλακες αφού όποτε βρίσκεται ξεμαρκάριστος και με την μπάλα στα πόδια δεν συνηθίζει να χαρίζεται…

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7’: Ο Χαριστέας αποφεύγει τρεις παίκτες της Σουηδίας πιάνει χλιαρό σουτ που μπλοκάρει ο Ίζακσον
11’: Δυνατό σουτ του Σβένσον έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
32’: Ο Ιμπραΐμοβιτς παίρνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής σε σέντρα του Λιούμπεργκ, αλλά η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη
38’: Δυνατό σουτ του Χαριστέα από πλάγια δεξιά θέση, ο Ίζακσον μπλοκάρει τη μπάλα
44’: Μακρινό σουτ του Μπασινά, ο Ίζακσον διώχνει με δυσκολία τη μπάλα σε κόρνερ
48’: Ο Βίλχελμσον «σπάει» το τεχνητό οφσάιντ, μπαίνει από πλάγια αριστερά στην ελληνική περιοχή αλλά το πλασέ που κάνει πάνω από τον Νικοπολίδη περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα
61’: Ο Ίζακσον προλαβαίνει με έξοδο να μπλοκάρει τη μπάλα προ του Κυργιάκου ύστερα από σέντρα του Καραγκούνη
62’: Από λάθος του Μέλμπεργκ σε πίεση του Κατσουράνη η μπάλα φτάνει στον Καραγκούνη που βγαίνει απέναντι στον Ίζακσον, αλλά ο Νίλσον με προβολή τον σταματάει το σουτ που επιχειρεί, η μπάλα από την κόντρα καταλήγει και πάλι στον έλληνα μέσο που προσπαθεί και πάλι με σουτ να σκοράρει αλλά εκ νέου η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς της Σουηδίας.
63’: Μακρινό σουτ του Νίλσον δεν ανησυχεί τον Νικοπολίδη
67’: Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με απίστευτο σουτ στην κίνηση, από πάσα του Λάρσον, στέλνει τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Νικοπολίδη και κάνει το 1-0 για τους Σουηδούς
72’: Ο Χάνσον κάνει το 2-0 όταν μετά από διπλή κόντρα μπροστά στην εστία του Νικοπολίδη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Έλληνα πορτιέρτο, ο οποίος δευτερόλεπτα πριν είχε αποκρούσει το πλασέ του Λάρσον σε τετ α τετ που είχε βγει ο έμπειρος επιθετικός.
87’: Ο Ίζακσον διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ μετά από δυνατό σουτ του Τοροσίδη μέσα στη μικρή περιοχή